TX2SL-12V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TX2SL-12V
TX2SL-12V
Part Number
TX2SL-12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Data sheet
TX2SL-12V.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TX2SL-12V
Comments
    TX2SL-12V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type Telecom
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 11.7mA
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 9 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 1.2 VDC
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TX2SL-12V FAQ
    1. How to order TX2SL-12V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TX2SL-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TX2SL-12V?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TX2SL-12V.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TX2SL-12V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View