TX2SL-24V-1-Z
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TX2SL-24V-1-Z
TX2SL-24V-1-Z
Part Number
TX2SL-24V-1-Z
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
Data sheet
TX2SL-24V-1-Z.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TX2SL-24V-1-Z
Comments
    TX2SL-24V-1-Z Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type Telecom
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 5.8mA
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 18 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 2.4 VDC
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TX2SL-24V-1-Z FAQ
    1. How to order TX2SL-24V-1-Z on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TX2SL-24V-1-Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TX2SL-24V-1-Z?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TX2SL-24V-1-Z Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View