TX2SL-48V-Z
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TX2SL-48V-Z
TX2SL-48V-Z
Part Number
TX2SL-48V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V
Data sheet
TX2SL-48V-Z.pdf
Delivery Services
TX2SL-48V-Z
Comments
    TX2SL-48V-Z Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type Telecom
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 5.6mA
    Coil Voltage 48VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 36 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 4.8 VDC
    Condtion New original factory.
    TX2SL-48V-Z FAQ
    1. How to order TX2SL-48V-Z on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TX2SL-48V-Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TX2SL-48V-Z?
    TX2SL-48V-Z Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View