TX2SL-48V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TX2SL-48V
TX2SL-48V
Part Number
TX2SL-48V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V
Data sheet
TX2SL-48V.pdf
Delivery Services
TX2SL-48V
Comments
    TX2SL-48V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type Telecom
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 5.6mA
    Coil Voltage 48VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 36 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 4.8 VDC
    Condtion New original factory.
    TX2SL-48V FAQ
    1. How to order TX2SL-48V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TX2SL-48V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TX2SL-48V?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TX2SL-48V.
    TX2SL-48V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View