TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Part Number
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Data sheet
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z.pdf
Delivery Services
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Comments
    TX2SS-LT-4.5V-TH-Z Specifications
    SeriesTX-TH
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Dual Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current31 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage3.38 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)2 A
    TX2SS-LT-4.5V-TH-Z FAQ
    1. How to order TX2SS-LT-4.5V-TH-Z on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TX2SS-LT-4.5V-TH-Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TX2SS-LT-4.5V-TH-Z?
    TX2SS-LT-4.5V-TH-Z Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View