TXD2-2M-1.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2-2M-1.5V
TXD2-2M-1.5V
Part Number
TXD2-2M-1.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V
Data sheet
TXD2-2M-1.5V.pdf
Delivery Services
TXD2-2M-1.5V
Comments
    TXD2-2M-1.5V Specifications
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 166.7mA
    Coil Voltage 1.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form D)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 1.13 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 0.15 VDC
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXD2-2M-1.5V FAQ
    1. How to order TXD2-2M-1.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2-2M-1.5V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2-2M-1.5V?
    TXD2-2M-1.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View