TXD2-L-4.5V-4
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2-L-4.5V-4
TXD2-L-4.5V-4
Part Number
TXD2-L-4.5V-4
Description
RELAY GEN PURP DPDT 10MA 4.5VDC
Data sheet
TXD2-L-4.5V-4.pdf
Delivery Services
TXD2-L-4.5V-4
Comments
    TXD2-L-4.5V-4 Specifications
    SeriesTX-D
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Single Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current51.1 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
    Switching Voltage10VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage3.38 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 mA
    TXD2-L-4.5V-4 FAQ
    1. How to order TXD2-L-4.5V-4 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2-L-4.5V-4 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2-L-4.5V-4?
    TXD2-L-4.5V-4 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View