TXD2-L-H-12V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2-L-H-12V
TXD2-L-H-12V
Part Number
TXD2-L-H-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Data sheet
TXD2-L-H-12V.pdf
Delivery Services
TXD2-L-H-12V
Comments
    TXD2-L-H-12V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Single Coil
    Coil Current 12.5mA
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 9 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXD2-L-H-12V FAQ
    1. How to order TXD2-L-H-12V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2-L-H-12V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2-L-H-12V?
    TXD2-L-H-12V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View