TXD2-L-H-4.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2-L-H-4.5V
TXD2-L-H-4.5V
Part Number
TXD2-L-H-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Data sheet
TXD2-L-H-4.5V.pdf
Delivery Services
TXD2-L-H-4.5V
Comments
    TXD2-L-H-4.5V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Single Coil
    Coil Current 33.3mA
    Coil Voltage 4.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 3.38 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXD2-L-H-4.5V FAQ
    1. How to order TXD2-L-H-4.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2-L-H-4.5V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2-L-H-4.5V?
    TXD2-L-H-4.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View