TXD2SA-L-4.5V-X
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2SA-L-4.5V-X
TXD2SA-L-4.5V-X
Part Number
TXD2SA-L-4.5V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5VDC
Data sheet
TXD2SA-L-4.5V-X.pdf
Delivery Services
TXD2SA-L-4.5V-X
Comments
    TXD2SA-L-4.5V-X Specifications
    SeriesTX-D
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Single Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current33.3 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Mounting TypeSurface Mount
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage220VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage3.38 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)2 A
    TXD2SA-L-4.5V-X FAQ
    1. How to order TXD2SA-L-4.5V-X on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2SA-L-4.5V-X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2SA-L-4.5V-X?
    TXD2SA-L-4.5V-X Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View