TXD2SL-L-24V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2SL-L-24V
TXD2SL-L-24V
Part Number
TXD2SL-L-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Data sheet
TXD2SL-L-24V.pdf
Delivery Services
TXD2SL-L-24V
Comments
    TXD2SL-L-24V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Single Coil
    Coil Current 7.1mA
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 18 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXD2SL-L-24V FAQ
    1. How to order TXD2SL-L-24V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2SL-L-24V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2SL-L-24V?
    TXD2SL-L-24V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View