TXD2SS-2M-1.5V-X
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2SS-2M-1.5V-X
TXD2SS-2M-1.5V-X
Part Number
TXD2SS-2M-1.5V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
Data sheet
TXD2SS-2M-1.5V-X.pdf
Delivery Services
TXD2SS-2M-1.5V-X
Comments
    TXD2SS-2M-1.5V-X Specifications
    SeriesTX-D
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current167 mA
    Coil Voltage1.5VDC
    Contact FormDPDT (2 Form D)
    Mounting TypeSurface Mount
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage110VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage1.13 VDC
    Must Release Voltage0.15 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)1 A
    TXD2SS-2M-1.5V-X FAQ
    1. How to order TXD2SS-2M-1.5V-X on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2SS-2M-1.5V-X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2SS-2M-1.5V-X?
    TXD2SS-2M-1.5V-X Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View