TXD2SS-2M-4.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXD2SS-2M-4.5V
TXD2SS-2M-4.5V
Part Number
TXD2SS-2M-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Data sheet
TXD2SS-2M-4.5V.pdf
Delivery Services
TXD2SS-2M-4.5V
Comments
    TXD2SS-2M-4.5V Specifications
    Part Status Active
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 55.6mA
    Coil Voltage 4.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form D)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 3.38 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 0.45 VDC
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXD2SS-2M-4.5V FAQ
    1. How to order TXD2SS-2M-4.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXD2SS-2M-4.5V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXD2SS-2M-4.5V?
    TXD2SS-2M-4.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View