TXS2-LT-4.5V-1
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2-LT-4.5V-1
TXS2-LT-4.5V-1
Part Number
TXS2-LT-4.5V-1
Description
RELAY GEN PURP DPDT 10MA 4.5VDC
Data sheet
TXS2-LT-4.5V-1.pdf
Delivery Services
TXS2-LT-4.5V-1
Comments
    TXS2-LT-4.5V-1 Specifications
    SeriesTX-S
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Dual Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current15.6 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time5 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
    Switching Voltage10VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage3.6 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 mA
    TXS2-LT-4.5V-1 FAQ
    1. How to order TXS2-LT-4.5V-1 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2-LT-4.5V-1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2-LT-4.5V-1?
    TXS2-LT-4.5V-1 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View