TXS2-LT-4.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2-LT-4.5V
TXS2-LT-4.5V
Part Number
TXS2-LT-4.5V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Data sheet
TXS2-LT-4.5V.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TXS2-LT-4.5V
Comments
    TXS2-LT-4.5V Specifications
    SeriesTX-S
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Dual Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current15.6 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time5 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage110VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage3.6 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)1 A
    TXS2-LT-4.5V FAQ
    1. How to order TXS2-LT-4.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2-LT-4.5V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2-LT-4.5V?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TXS2-LT-4.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View