TXS2SA-L2-24V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2SA-L2-24V
TXS2SA-L2-24V
Part Number
TXS2SA-L2-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Data sheet
TXS2SA-L2-24V.pdf
Delivery Services
TXS2SA-L2-24V
Comments
    TXS2SA-L2-24V Specifications
    Part Status Active
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Dual Coil
    Coil Current 6.3mA
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 19.2 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 5ms
    Release Time 5ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXS2SA-L2-24V FAQ
    1. How to order TXS2SA-L2-24V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2SA-L2-24V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SA-L2-24V?
    TXS2SA-L2-24V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View