TXS2SL-12V-Z
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2SL-12V-Z
TXS2SL-12V-Z
Part Number
TXS2SL-12V-Z
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Data sheet
TXS2SL-12V-Z.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TXS2SL-12V-Z
Comments
    TXS2SL-12V-Z Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 4.2mA
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 9.6 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 1.2 VDC
    Operate Time 5ms
    Release Time 5ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXS2SL-12V-Z FAQ
    1. How to order TXS2SL-12V-Z on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2SL-12V-Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SL-12V-Z?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TXS2SL-12V-Z Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View