TXS2SL-12V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2SL-12V
TXS2SL-12V
Part Number
TXS2SL-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Data sheet
TXS2SL-12V.pdf
Delivery Services
TXS2SL-12V
Comments
    TXS2SL-12V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 4.2mA
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 9.6 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 1.2 VDC
    Operate Time 5ms
    Release Time 5ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXS2SL-12V FAQ
    1. How to order TXS2SL-12V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2SL-12V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SL-12V?
    TXS2SL-12V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View