TXS2SL-4.5V-Z
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2SL-4.5V-Z
TXS2SL-4.5V-Z
Part Number
TXS2SL-4.5V-Z
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Data sheet
TXS2SL-4.5V-Z.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TXS2SL-4.5V-Z
Comments
    TXS2SL-4.5V-Z Specifications
    SeriesTX-S
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusObsolete
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current11.1 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time5 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeSurface Mount
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage110VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage3.6 VDC
    Must Release Voltage0.45 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)1 A
    TXS2SL-4.5V-Z FAQ
    1. How to order TXS2SL-4.5V-Z on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2SL-4.5V-Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SL-4.5V-Z?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TXS2SL-4.5V-Z Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View