TXS2SL-L2-4.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2SL-L2-4.5V
TXS2SL-L2-4.5V
Part Number
TXS2SL-L2-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Data sheet
TXS2SL-L2-4.5V.pdf
Delivery Services
TXS2SL-L2-4.5V
Comments
    TXS2SL-L2-4.5V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Dual Coil
    Coil Current 15.6mA
    Coil Voltage 4.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 1A
    Switching Voltage 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 3.6 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 5ms
    Release Time 5ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TXS2SL-L2-4.5V FAQ
    1. How to order TXS2SL-L2-4.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2SL-L2-4.5V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SL-L2-4.5V?
    TXS2SL-L2-4.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View