TXS2SS-L2-4.5V-X
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TXS2SS-L2-4.5V-X
TXS2SS-L2-4.5V-X
Part Number
TXS2SS-L2-4.5V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Data sheet
TXS2SS-L2-4.5V-X.pdf
Delivery Services
TXS2SS-L2-4.5V-X
Comments
    TXS2SS-L2-4.5V-X Specifications
    Features-
    Coil TypeLatching, Dual Coil
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current15.6 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Switching Voltage110VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage3.6 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)1 A
    TXS2SS-L2-4.5V-X FAQ
    1. How to order TXS2SS-L2-4.5V-X on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TXS2SS-L2-4.5V-X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SS-L2-4.5V-X?
    TXS2SS-L2-4.5V-X Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View