UB2-4.5NE-L
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
UB2-4.5NE-L
UB2-4.5NE-L
Part Number
UB2-4.5NE-L
Manufacturer
KEMET
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Data sheet
UB2-4.5NE-L.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
UB2-4.5NE-L
Comments
    UB2-4.5NE-L Specifications
    SeriesUB2
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current22.2 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time2 ms
    Release Time1 ms
    Mounting TypeSurface Mount
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Gold Alloy
    Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage3.38 VDC
    Must Release Voltage0.45 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)1 A
    UB2-4.5NE-L FAQ
    1. How to order UB2-4.5NE-L on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the UB2-4.5NE-L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UB2-4.5NE-L?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    UB2-4.5NE-L Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View