UD2-4.5NEN
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
UD2-4.5NEN
UD2-4.5NEN
Part Number
UD2-4.5NEN
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Data sheet
UD2-4.5NEN.pdf
Delivery Services
UD2-4.5NEN
Comments
    UD2-4.5NEN Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current22.2 mA
    Coil Voltage4.5VDC
    Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
    Termination StyleGull Wing
    Must Operate Voltage3.6 VDC
    Must Release Voltage0.45 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)1 A
    UD2-4.5NEN FAQ
    1. How to order UD2-4.5NEN on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the UD2-4.5NEN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UD2-4.5NEN?
    UD2-4.5NEN Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View