V23079B1203B301
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
V23079B1203B301
V23079B1203B301
Part Number
V23079B1203B301
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
Data sheet
V23079B1203B301.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
V23079B1203B301
Comments
    V23079B1203B301 Specifications
    SeriesV23079, AXICOM
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Dual Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current11.7 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time4 ms
    Release Time4 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
    Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)2 A
    V23079B1203B301 FAQ
    1. How to order V23079B1203B301 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the V23079B1203B301 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V23079B1203B301?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    V23079B1203B301 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View