11SM244-H4
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
11SM244-H4
11SM244-H4
Part Number
11SM244-H4
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Data sheet
11SM244-H4.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
11SM244-H4
Comments
    11SM244-H4 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSM
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.020" (0.5mm)
    Overtravel0.005" (0.13mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound (Pin Plunger)
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force28gf
    Operating Force141gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.004" (0.1mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC125 V
    Current Rating (Amps)5A (AC), 300mA (DC)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C