311SM2-H58
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
311SM2-H58
311SM2-H58
Part Number
311SM2-H58
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Data sheet
311SM2-H58.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
311SM2-H58
Comments
    311SM2-H58 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSM
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.120" (3.0mm)
    Overtravel0.026" (0.7mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Straight
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force5.099gf
    Operating Force30gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.027" (0.7mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Current Rating (Amps)5A (AC/DC)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C