311SX64-H58
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
311SX64-H58
311SX64-H58
Part Number
311SX64-H58
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Data sheet
311SX64-H58.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
311SX64-H58
Comments
    311SX64-H58 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSX
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.050" (1.27mm)
    Overtravel0.010" (0.25mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Roller
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force11gf
    Operating Force67gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.015" (0.38mm)
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Current Rating (Amps)5A (AC/DC)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C