BZLN-LH15
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
BZLN-LH15
BZLN-LH15
Part Number
BZLN-LH15
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Data sheet
BZLN-LH15.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
BZLN-LH15
Comments
    BZLN-LH15 Specifications
    PackageBulk
    SeriesLN
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    FeaturesActuator Mounted Left Side
    Pretravel0.030" (0.8mm)
    Overtravel0.203" (5.15mm)
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound (Pin Plunger)
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force454gf
    Operating Force2268gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleWire Leads
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.004" (0.1mm)
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC125 V
    Current Rating (Amps)15A (AC), 500mA (DC)
    Operating Temperature-32°C ~ 55°C