V15H16-CZ200A02
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V15H16-CZ200A02
V15H16-CZ200A02
Part Number
V15H16-CZ200A02
Manufacturer
WEC
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Data sheet
V15H16-CZ200A02.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V15H16-CZ200A02
Comments
    V15H16-CZ200A02 Specifications
    PackageBulk,Bulk
    SeriesV15
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.125" (3.2mm)
    Overtravel0.051" (1.3mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Straight
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force20gf
    Operating Force120gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.047" (1.2mm)
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)16A (AC)
    Operating Temperature-25°C ~ 150°C