V15H22-CZ100A03-K
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V15H22-CZ100A03-K
V15H22-CZ100A03-K
Part Number
V15H22-CZ100A03-K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 250V
Data sheet
V15H22-CZ100A03-K.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V15H22-CZ100A03-K
Comments
    V15H22-CZ100A03-K Specifications
    PackageTray
    SeriesV15
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.252" (6.4mm)
    Overtravel0.102" (2.6mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Straight
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force5.000gf
    Operating Force30gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.094" (2.4mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)22A (AC)
    Operating Temperature-25°C ~ 150°C