V15H22-CZ100A03
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V15H22-CZ100A03
V15H22-CZ100A03
Part Number
V15H22-CZ100A03
Manufacturer
WEC
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Data sheet
V15H22-CZ100A03.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V15H22-CZ100A03
Comments
    V15H22-CZ100A03 Specifications
    PackageBulk,Bulk
    SeriesV15
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel-
    Overtravel-
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Straight
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force-
    Operating Force-
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)22A (AC)
    Operating Temperature-25°C ~ 150°C