V15H22-CZ400-K
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V15H22-CZ400-K
V15H22-CZ400-K
Part Number
V15H22-CZ400-K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 250V
Data sheet
V15H22-CZ400-K.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V15H22-CZ400-K
Comments
    V15H22-CZ400-K Specifications
    PackageBulk
    SeriesV15
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.063" (1.6mm)
    Overtravel0.030" (0.76mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound (Pin Plunger)
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force100gf
    Operating Force400gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.016" (0.4mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)22A (AC)
    Operating Temperature-25°C ~ 150°C