V15S05-CZ025
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V15S05-CZ025
V15S05-CZ025
Part Number
V15S05-CZ025
Manufacturer
WEC
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Data sheet
V15S05-CZ025.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V15S05-CZ025
Comments
    V15S05-CZ025 Specifications
    PackageBulk,Bulk
    SeriesV15
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.060" (1.5mm)
    Overtravel0.030" (0.76mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound (Pin Plunger)
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force-
    Operating Force25gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.020" (0.5mm)
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC48 V
    Current Rating (Amps)5A (AC), 100mA (DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C