V15T16-EZ200A06-K
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V15T16-EZ200A06-K
V15T16-EZ200A06-K
Part Number
V15T16-EZ200A06-K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Data sheet
V15T16-EZ200A06-K.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V15T16-EZ200A06-K
Comments
    V15T16-EZ200A06-K Specifications
    PackageBulk
    SeriesV15
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.125" (3.2mm)
    Overtravel0.051" (1.3mm)
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeLever, Roller
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force20gf
    Operating Force120gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.047" (1.2mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)16A (AC)
    Operating Temperature-25°C ~ 125°C