V7-1A38E9-201-2
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
V7-1A38E9-201-2
V7-1A38E9-201-2
Part Number
V7-1A38E9-201-2
Manufacturer
WEC
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 125V
Data sheet
V7-1A38E9-201-2.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
V7-1A38E9-201-2
Comments
    V7-1A38E9-201-2 Specifications
    PackageBulk,Bulk
    SeriesV7
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NC
    Features-
    Pretravel0.047" (1.2mm)
    Overtravel0.040" (1.0mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Roller
    Mounting TypeChassis Mount
    Release Force25gf
    Operating Force180gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.015" (0.38mm)
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)5A (AC)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C