V7-1C17D844-429.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | V7 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.075" (1.9mm) |
| Overtravel | 0.045" (1.1mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Formed |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 14gf |
| Operating Force | 130gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.017" (0.43mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |