WZ-2RQ15-A2.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | WZ |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPST-NC |
| Features | Steel Plunger |
| Pretravel | 0.015" (0.4mm) |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Overtravel Plunger |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 113gf |
| Operating Force | 255 ~ 368gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.002" (0.05mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |