ZX10E50C01
Home > All Products > Switches > Snap Action, Limit Switches
ZX10E50C01
ZX10E50C01
Part Number
ZX10E50C01
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 48V
Data sheet
ZX10E50C01.pdf
Category
Snap Action, Limit Switches
Delivery Services
ZX10E50C01
Comments
    ZX10E50C01 Specifications
    PackageBulk
    SeriesZX
    RoHSRoHS
    CircuitSPDT
    Features-
    Pretravel0.134" (3.4mm)
    Overtravel0.025" (0.6mm)
    Part StatusActive
    Actuator TypeLever, Straight
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Release Force8.000gf
    Operating Force48gf
    Switch FunctionOn-Mom
    Termination StylePC Pin
    Ingress Protection-
    Differential Travel0.050" (1.3mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC48 V
    Current Rating (Amps)100mA (DC)
    Operating Temperature-40°C ~ 120°C