514-87-256M20-001148
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Sockets for ICs, Transistors
514-87-256M20-001148
514-87-256M20-001148
Part Number
514-87-256M20-001148
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD
Data sheet
514-87-256M20-001148.pdf
Category
Sockets for ICs, Transistors
Delivery Services
514-87-256M20-001148
Comments
    514-87-256M20-001148 Specifications
    Series514
    RoHSRoHS
    TypeBGA
    FeaturesOpen Frame
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Pitch - Post0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
    Contact Finish - PostTin
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Material - PostBrass
    Contact Material - MatingBeryllium Copper
    Contact Finish Thickness - Post-
    Contact Finish Thickness - MatingFlash
    Number of Positions or Pins (Grid)256 (20 x 20)
    514-87-256M20-001148 FAQ
    1. How to order 514-87-256M20-001148 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 514-87-256M20-001148 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 514-87-256M20-001148?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    514-87-256M20-001148 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    299-43-308-11-001000 299-43-308-11-001000 299-43-308-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD View
    110-47-964-41-001000 110-47-964-41-001000 110-47-964-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD View
    110-93-314-41-801000 110-93-314-41-801000 110-93-314-41-801000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    299-93-312-11-001000 299-93-312-11-001000 299-93-312-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD View
    299-43-312-10-001000 299-43-312-10-001000 299-43-312-10-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD View
    D01-9952042 D01-9952042 D01-9952042 Harwin Inc. 5000 CONN SOCKET SIP 20POS GOLD View
    110-13-640-41-001000 110-13-640-41-001000 110-13-640-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD View
    299-93-314-11-001000 299-93-314-11-001000 299-93-314-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    299-93-314-10-001000 299-93-314-10-001000 299-93-314-10-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    514-AG10D 514-AG10D 514-AG10D TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    514-87-256M20-001148 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.