518-77-520M31-001105
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Sockets for ICs, Transistors
518-77-520M31-001105
518-77-520M31-001105
Part Number
518-77-520M31-001105
Description
CONN SOCKET PGA 520POS GOLD
Data sheet
518-77-520M31-001105.pdf
Delivery Services
518-77-520M31-001105
Comments
    518-77-520M31-001105 Specifications
    TerminationSolder
    Pitch - Post0.050" (1.27mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
    Contact Finish - PostGold
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Positions or Pins (Grid)520 (31 x 31)
    518-77-520M31-001105 FAQ
    1. How to order 518-77-520M31-001105 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 518-77-520M31-001105 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 518-77-520M31-001105?
    518-77-520M31-001105 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    299-43-308-11-001000 299-43-308-11-001000 299-43-308-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD View
    110-47-964-41-001000 110-47-964-41-001000 110-47-964-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD View
    110-93-314-41-801000 110-93-314-41-801000 110-93-314-41-801000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    299-93-312-11-001000 299-93-312-11-001000 299-93-312-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD View
    299-43-312-10-001000 299-43-312-10-001000 299-43-312-10-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD View
    D01-9952042 D01-9952042 D01-9952042 Harwin Inc. 5000 CONN SOCKET SIP 20POS GOLD View
    110-13-640-41-001000 110-13-640-41-001000 110-13-640-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD View
    299-93-314-11-001000 299-93-314-11-001000 299-93-314-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    299-93-314-10-001000 299-93-314-10-001000 299-93-314-10-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    514-AG10D 514-AG10D 514-AG10D TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    518-77-520M31-001105 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.