8080-1G14
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Sockets for ICs, Transistors
8080-1G14
8080-1G14
Part Number
8080-1G14
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN SOCKET TRANSIST TO-3 3POS
Data sheet
8080-1G14.pdf
Category
Sockets for ICs, Transistors
Delivery Services
8080-1G14
Comments
    8080-1G14 Specifications
    Series8080
    RoHSRoHS
    TypeTransistor, TO-3
    FeaturesClosed Frame
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Pitch - Post-
    Mounting TypeThrough Hole
    Pitch - Mating-
    Housing MaterialPhenolic
    Contact Finish - PostTin-Lead
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Contact Finish - MatingTin-Lead
    Contact Material - PostBeryllium Copper
    Contact Material - MatingBeryllium Copper
    Contact Finish Thickness - Post-
    Contact Finish Thickness - Mating200.0µin (5.08µm)
    Number of Positions or Pins (Grid)3 (Oval)
    8080-1G14 FAQ
    1. How to order 8080-1G14 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 8080-1G14 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 8080-1G14?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 8080-1G14.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    8080-1G14 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    299-43-308-11-001000 299-43-308-11-001000 299-43-308-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD View
    110-47-964-41-001000 110-47-964-41-001000 110-47-964-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD View
    110-93-314-41-801000 110-93-314-41-801000 110-93-314-41-801000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    299-93-312-11-001000 299-93-312-11-001000 299-93-312-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD View
    299-43-312-10-001000 299-43-312-10-001000 299-43-312-10-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD View
    D01-9952042 D01-9952042 D01-9952042 Harwin Inc. 5000 CONN SOCKET SIP 20POS GOLD View
    110-13-640-41-001000 110-13-640-41-001000 110-13-640-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD View
    299-93-314-11-001000 299-93-314-11-001000 299-93-314-11-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    299-93-314-10-001000 299-93-314-10-001000 299-93-314-10-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    514-AG10D 514-AG10D 514-AG10D TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD View
    8080-1G14 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.