EZE240A12R
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
EZE240A12R
EZE240A12R
Part Number
EZE240A12R
Manufacturer
WEC
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Data sheet
EZE240A12R.pdf
Category
Solid State Relays
Delivery Services
EZE240A12R
Comments
    EZE240A12R Specifications
    SeriesEZ
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC
    Part StatusActive
    Load Current12 A
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseModule
    Voltage - Load24 V ~ 280 V
    Voltage - Input18 ~ 36VAC
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)