EZE480D18
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
EZE480D18
EZE480D18
Part Number
EZE480D18
Manufacturer
WEC
Description
SSR RELAY SPST-NO 18A 48-660V
Data sheet
EZE480D18.pdf
Category
Solid State Relays
Delivery Services
EZE480D18
Comments
    EZE480D18 Specifications
    SeriesEZ
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC, Zero Cross
    Part StatusActive
    Load Current18 A
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseModule
    Voltage - Load48 V ~ 660 V
    Voltage - Input15 ~ 32VDC
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)