G3PE-215B-DC12-24
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
G3PE-215B-DC12-24
G3PE-215B-DC12-24
Part Number
G3PE-215B-DC12-24
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SSR RELAY SPST-NO 15A 100-240V
Data sheet
G3PE-215B-DC12-24.pdf
Category
Solid State Relays
Delivery Services
G3PE-215B-DC12-24
Comments
    G3PE-215B-DC12-24 Specifications
    SeriesG3PE
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC, Zero Cross
    Part StatusActive
    Load Current15 A
    Mounting TypeDIN Rail
    Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
    Voltage - Load100 V ~ 240 V
    Voltage - Input12 ~ 24VDC