LSE240D8R
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
LSE240D8R
LSE240D8R
Part Number
LSE240D8R
Manufacturer
WEC
Description
SSR RELAY SPST-NO 8A 24-280V
Data sheet
LSE240D8R.pdf
Category
Solid State Relays
Delivery Services
LSE240D8R
Comments
    LSE240D8R Specifications
    SeriesLS
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC
    Part StatusActive
    Load Current8 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case4-SIP
    Voltage - Load24 V ~ 280 V
    Voltage - Input20 ~ 28VDC