SSR-480D125
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
SSR-480D125
SSR-480D125
Part Number
SSR-480D125
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Data sheet
SSR-480D125.pdf
Category
Solid State Relays
Delivery Services
SSR-480D125
Comments
    SSR-480D125 Specifications
    SeriesSSR
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC, Zero Cross
    Part StatusActive
    Load Current125 A
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseHockey Puck
    Voltage - Load48 V ~ 660 V
    Voltage - Input4 ~ 32VDC