SSR-480D50
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
SSR-480D50
SSR-480D50
Part Number
SSR-480D50
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 48-660V
Data sheet
SSR-480D50.pdf
Delivery Services
SSR-480D50
Comments
    SSR-480D50 Specifications
    SeriesSSR
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC, Zero Cross
    Part StatusActive
    Load Current50 A
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseHockey Puck
    Voltage - Load48 V ~ 660 V
    Voltage - Input4 ~ 32VDC