SSR3S-480D40
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
SSR3S-480D40
SSR3S-480D40
Part Number
SSR3S-480D40
Description
3PH SERIS-SCR,PANL MNT,40A,480VA
Data sheet
SSR3S-480D40.pdf
Delivery Services
SSR3S-480D40
Comments
    SSR3S-480D40 Specifications
    SeriesSSR3
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC, Zero Cross
    Part StatusActive
    Load Current40 A
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseModule
    Voltage - Load48 V ~ 480 V
    Voltage - Input4 ~ 32VDC