SSR3S-480D40R
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
SSR3S-480D40R
SSR3S-480D40R
Part Number
SSR3S-480D40R
Description
3PHSERS-TRI,PANL MNT,16A,480VAC,
Data sheet
SSR3S-480D40R.pdf
Delivery Services
SSR3S-480D40R
Comments
    SSR3S-480D40R Specifications
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC
    Part StatusActive
    Load Current40 A
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseModule
    Voltage - Load48 V ~ 480 V
    Voltage - Input4 ~ 32VDC