SSRK-600A10
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
SSRK-600A10
SSRK-600A10
Part Number
SSRK-600A10
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 48-660V
Data sheet
SSRK-600A10.pdf
Category
Solid State Relays
Delivery Services
SSRK-600A10
Comments
    SSRK-600A10 Specifications
    SeriesSSRK
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC
    Part StatusActive
    Load Current10 A
    Mounting TypeDIN Rail
    Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
    Voltage - Load48 V ~ 660 V
    Voltage - Input90 ~ 280VAC